Και Πάλι Στο Βάθρο Ο Μανιάτης Δ. Θεοδωρακάκος

swhe458f

Την Κυριακή 10 Νοεμβρίου ο διεθνούς φήμης αθλητής αγώνων μεγάλων δρόμων (ιδιαίτερα ορεινών) τερμάτισε 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με τα χρώματα του Ολυμπιακού.  Όπως όλοι οι δικοί του ξέραμε, αλλά όπως το δήλωσε και ο ίδιος …

«η αγωνιστική χρονιά είχε τελειώσει με μια μεγάλη νίκη στις υπεραποστάσεις (Transalpine – αγώνας 8 ημερών στις Άλπεις). Με ενδιέφερε να μην λείψω από τη διοργάνωση. Είναι η έβδομη φορά που συμμετέχω και ήθελα να πάρω ένα μετάλλιο.

Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος έχει αναδειχθεί δύο φορές Πανελληνιονίκης το 2009 και το 2011.

Τερμάτισε 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και 11ος ανάμεσα σε 12.500 δρομείς. (ας μην ξεχνάμε ότι οι 8 πρώτοι τερματίσαντες ήταν κυρίως μαύροι).  Όλοι οι δρομείς στου κλασικού Μαραθώνιου (5.000, 10.000 και Κλασικός) ξεπέρασαν τους 30.000.

Εντύπωση έκανε στους 30.000 θεατές του Σταδίου ο τερματισμός του Δημήτρη μαζί με την κορούλα του.